Početna strana > Hronika > Goran Bogdanović: Mali broj Srba izašao na nelegitimne kosovske izbore
Hronika

Goran Bogdanović: Mali broj Srba izašao na nelegitimne kosovske izbore

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 15. novembar 2009.

Na Kosovu i Metohiji danas su održani lokalni izbori, prvi koje su samostalno organizovale privremene kosovske institucije.

Ministar za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović izjavio je večeras da je na te izbore, koje je označio kao nelegalne, izašao mali broj Srba i ocenio da se ogromna većina pridržavala stava Vlade Srbije da nema uslova da se učestvuje na ovim izborima.

Kada su postali svesni te činjenice, organizatori izbora pribegli su manipulacijama i nelegularnim radnjama kako bi uvećali tobožnji odziv srpskih glasača, naveo je Boganović. On je u saopštenju dodao da ni te brojne manipulacije i zloupotrebe sa glasačkim listićima ne pomažu da se promeni činjenica da je odziv Srba mali.

Sada je svima jasno, smatra Bogdanović, da srpska zajednica nije htela da pristane na unapred dodeljenu ulogu, da ona bude ta koja će nezakonitim izborima pružiti legitimnost.

Svi oni koji su učestvovali na izborima, ukazao je Bogdanović, moraju da budu svesni činjenice, da ne mogu nikako da predstavljaju kosovske Srbe, ocenio je Bogdanović.

Prema njegovim rečima, to im je svojim neizlaskom na birališta pokazala i uskratila sama srpska zajednica.

Još jednom naglašavam da je, i pored strahovitih pritiska i manipulacija, broj izašlih srpskih glasača zanemarljiv, što je samo još jedna potvrda da Srbi na Kosovu i Metohiji veruju u državnu politiku, rekao je Bogdanović.

Izbori su održani na oko 2.250 glasačkih mesta širom Kosova i Metohije. Pravo glasa imalo je oko 1,5 miliona birača, koji su glasali za predsednike i članove skupština u 36 opština. Izbore je nadgledalo oko 21.000 domaćih i međunarodnih posmatrača.

Za izbore se ukupno prijavilo 74 partije, nezavisnih kandidata, udruženja građana i koalicija. Od toga, 34 subjekta su bila iz albanske zajednice, 22 iz srpske, sedam bošnjačke, po dva iz aškalijske i crnogorske i po jedan iz egipćanske, goranske i romske zajednice.

Među prijavljenim srpskim strankama nije bilo onih koje učestvuju u radu srpskog parlamenta.

(RTS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner